Broadcast News

Bookmark and Share
29/09/2017

RTS Announces Nominations For North West Awards 2017

News Image
The Royal Television Society (RTS) North West Centre has announced the nominations for its annual awards, at an event sponsored by Audio Network.

Cat Lewis, Chair of the RTS North West Centre and CEO of Nine Lives Media, said: “There is a thriving production industry in the North West. The RTS North West Awards aim to recognise and celebrate the wealth of creative talent in the region and it is great to see, once again, a record number of entries.”

The RTS North West Awards will take place at Hilton Deansgate Manchester on Saturday, 11 November and will be hosted by Robert Rinder aka Judge Rinder.

For more information or to book tickets go here.

The 2017 nominations are:

Best Animation/Puppetry

• Danger Mouse (CBBC Production/FremantleMedia for CBBC)
• Postman Pat: Special Delivery Service (Mackinnon and Saunders for CBeebies)
• Scream Street: The Grumpus (Factory Create/Coolabi for CBBC)
• Twirlywoos: More About Twirling (Mackinnon and Saunders/Ragdoll Productions for CBeebies)

Best Children's Programme (Pre-School)

• CBeebies: Goldilocks and Three Bears (CBeebies Production for CBeebies)
• Justin's House: Justin's Last Badge (CBeebies Production for CBeebies)
• The Let's Go Club: Music (CBeebies Production for CBeebies)
• Twirlywoos: More About Pulling (Mackinnon and Saunders/Ragdoll Productions for CBeebies)

Best Children's Programme (School Age)

• 4 O'Clock Club: Baby (CBBC Production for CBBC)
• Free Rein (Lime Pictures for Netflix)
• My Life: Born To Vlog (Blakeway North for CBBC)
• The Worst Witch: The Worst Headmistress (CBBC Production for CBBC)

Best Current Affairs Programme

• Inside Out North West: Waheed's War (BBC North West for BBC One)
• Kicked Out: From Care to Chaos (Blakeway North for BBC One)
• Tonight: Harassment Uncovered (ITV Studios for ITV)
• Watchdog Live (BBC Studios for BBC One)

Best Production (Craft)

• 4 O'Clock Club: Composer/Lyricist (CBBC Production for CBBC)
• Broken: Designer (LA Productions for BBC One)
• Broken: Director (LA Productions for BBC One)
• Broken: DOP (LA Productions for BBC One)

Best Post Production (Craft)

• 4 O'Clock Club: Dubbing (Core Post for CBBC)
• Broken: Dubbing Editor (LA Productions for BBC One)
• Peter Kay's Car Share: Editor & Colourist (Core Post for BBC One)
• Tina & Bobby: Digital and Visual Effects (Tanvir Hanif for ITV)

Best Use Of Multiplatform

• Adam McClean: Manchester Arena Bombing (ITV News Granada Reports for ITV)
• Hollyoaks: #MyJadeIs (Lime Pictures for Channel 4)
• ITV Granada Reports (ITV News Granada Reports for ITV)
• Lowfour.tv (Low Four for Low Four TV)

Best Regional News Journalist

• Clare Fallon (BBC North West Tonight for BBC One)
• Sarah Rogers (ITV News Granada Reports for ITV)
• Nina Warhurst (BBC North West Tonight and Sunday Politics for BBC One)
• Amy Welch (ITV News Granada Reports for ITV)

Best Regional News Programme

• ITV News Granada Reports: Manchester Arena Bomb (ITV News Granada Reports for ITV)
• BBC North West Tonight: Manchester Bomb Compilation (BBC North West Tonight for BBC One)
• ITV News Granada Reports: Compilation (ITV News Granada Reports for ITV)

Best Regional Story

• BBC North West Tonight: Manchester Bomb (BBC North West for BBC One)
• Inside Out North West: Who's Driving You Home (BBC North West for BBC One)
• ITV News Granada Reports: Benefits Series (ITV News Granada Reports for ITV)
• ITV News Granada Reports: Care Crisis (ITV News Granada Reports for ITV)

Best Sports Programme

• Sports Personality of the Year 2016 (BBC Sport for BBC One)
• Star Maker: The Jimmy Murphy Story (MUTV for MUTV)
• Sue Barker: Our Wimbledon (BBC Sport for BBC One)
• The Crucible: 40 Golden Snooker Years (BBC Sport for BBC Two)

Best Low Budget Programme

• CBeebies Bedtime Stories: Odd Dog Out (CBeebies Production for CBeebies)
• Match Of The Day Kickabout (CBBC Production for CBBC)
• Rugby League Live Streaming (BBC Sport for BBC Sport)
• The Secret Life Of The Hospital Bed (Crackit Productions North for BBC One)

Best Script Writer

• Danny Brocklehurst: Ordinary Lies (Red Production Company for BBC One)
• Jeff Pope: Little Boy Blue (ITV Studios for ITV)
• Jimmy McGovern: Broken (LA Productions for BBC One)
• Peter Kay/Sian Gibson/Paul Coleman: Peter Kay's Car Share (Goodnight Vienna for BBC One)

Best Performance in a Comedy

• Johnny Vegas: Home From Home (BBC Studios Comedy for BBC Two)
• Peter Kay: Peter Kay's Car Share (Goodnight Vienna for BBC One)
• Richard David-Caine: Class Dismissed (CBBC Production for CBBC)
• Sian Gibson: Peter Kay's Car Share (Goodnight Vienna for BBC One)

Best Performance in a Continuing Drama

• Anna Passey: Hollyoaks (Lime Pictures for Channel 4)
• Lucy Fallon: Coronation Street (ITV Studios for ITV)
• Kieron Richardson: Hollyoaks (Lime Pictures for Channel 4)
• Kym Marsh: Coronation Street (ITV Studios for ITV)

Best Single Documentary

• Inside Out North West: Waheed's War (BBC North West for BBC One)
• Mystery Of The Man On The Moor (True North Productions for Channel 4)
• The Natives: This Is Our America (Shiver for BBC Three)
• The Selfless Sikh: Faith On The Frontline (BBC Studios for BBC One)

Best Performance in a Single Drama or Drama Series (Male)

• Con O'Neill: Ordinary Lies (Red Production Company for BBC One)
• Ned Dennehy: Broken (LA Productions for BBC One)
• Sean Bean: Broken (LA Productions for BBC One)
• Stephen Graham: Little Boy Blue (ITV Studios for ITV)

Best Performance in a Single Drama or Drama Series (Female)

• Anna Friel: Broken (LA Productions for BBC One)
• Nicola Walker: Last Tango In Halifax (Red Production Company for BBC One)
• MyAnna Buring: In The Dark (BBC Studios for BBC One)
• Sinead Keenan: Little Boy Blue (ITV Studios for ITV)

Best Factual Series

• I'm Coming Out (Nine Lives Media for BBC Three)
• Sex, Drugs & Murder: Life in The Red Light Zone (BBC Studios for BBC Three)
• The Yorkshire Dales and The Lakes (True North Productions for Channel 4)
• Watchdog Live (BBC Studios for BBC One)

Best Factual Entertainment Programme

• Absolute Genius (CBBC Production for CBBC)
• Idris Elba: Fighter (Shine North for Discovery)
• The Dengineers (CBBC Production for CBBC)
• Watchdog Live (BBC Studios for BBC One)

Best Entertainment Programme

• Let It Shine (BBC Studios for BBC One)
• Sam & Mark's Big Friday Wind Up (CBBC Production for CBBC)
• The Big Quiz: Coronation Street V Emmerdale (ITV Studios for ITV)
• The Real Housewives of Cheshire (Monkey Kingdom for ITVBe)

Best Comedy Programme

• Diddy TV (CBBC Production for CBBC)
• Home From Home (BBC Studios Comedy for BBC Two)
• Peter Kay's Car Share (Goodnight Vienna for BBC One)
• So Awkward (Channel X North for CBBC)

Best Single Drama or Drama Series

• Broken (LA Productions for BBC One)
• Cold Feet (Big Talk Productions for ITV)
• Little Boy Blue (ITV Studios for ITV)
• Ordinary Lies (Red Production Company for BBC One)

Best Learning or Education Programme (In Memory of Katy Jones)

• BBC Teach: When I Worry About Things (BBC Learning for BBC Learning)
• Early Civilisations (Lizardfish TV for BBC Learning)
• Invented In The North West (Saffron Cherry TV for BBC One)
• Twirlywoos: More About Collecting (Mackinnon and Saunders/ Ragdoll Productions for CBeebies)

Best Continuing Drama Storyline

• Coronation Street: Michelle's Late Miscarriage (ITV Studios for ITV)
• Coronation Street: The Grooming Of Bethany (ITV Studios for ITV)
• Hollyoaks: Jade & Alfie (Lime Pictures for Channel 4)
• Hollyoaks: Sexual Consent (Lime Pictures for Channel 4)

rts.org.uk

Solidmate Ltd Memory Card Hire London

Top Related Stories
Click here for the latest broadcast news stories.

02/10/2015
RTS North West Announce Awards Shortlist
The Royal Television Society (RTS) North West Centre has announced the shortlist for its annual awards at an event hosted by CBBC presenter Lauren Lay
18/11/2014
Winners Announced For RTS North West Centre Awards
The Royal Television Society (RTS) North West Centre has announced the winners of its annual awards on 15 November at the Hilton, Manchester. The even
04/11/2014
Production News - RTS Announces Craft & Design Awards Shortlist
The Royal Television Society (RTS) has announced the shortlist for the RTS Craft & Design Awards 2013/2014. The winners will be announced at a ceremon
13/04/2016
Production News : Nominations Announced For RTS Scotland Awards 2016
The Royal Television Society (RTS) has announced the nominations for this year's RTS Scotland Awards 2016. The awards cover all forms of production in
12/10/2010
RTS North West Announces Shortlist For 2010 Awards
The Royal Television Society has announced the shortlist for its 2010 awards in the North West - one of the UK's most respected and celebrated awards
27/04/2017
RTS East Centre Announces Nominations For Awards
The Royal Television Society (RTS) East Centre has announced the nominations for the RTS East Awards 2017. The inaugural awards will take place on 25
11/04/2017
RTS Announce Scotland Awards 2017
The Royal Television Society (RTS) has announced the nominations for the RTS Scotland Awards 2017. The awards cover all forms of production in Scotlan
30/01/2015
Nominations Announced For RTS Television Journalism Awards
The Royal Television Society (RTS) has announced the nominations for the RTS Television Journalism Awards 2013/2014. The awards, for news and current
20/02/2014
RTS Announces TV Journalism Awards
Last night saw the Royal Television Society (RTS) present awards to the winners of the RTS Television Journalism Awards 2012/2013. The ceremony was ch
23/03/2016
Winners Announced For RTS Programme Awards 2016
The winners of this year's Royal Television Society (RTS) Programme Awards 2016, in partnership with Audio Network, have been announced at a ceremony
04/03/2016
Production News : RTS Programme Awards Nominees Unveiled
The Royal Television Society (RTS) has revealed the nominations for the RTS Programme Awards 2016, in partnership with Audio Network. The RTS Programm
29/01/2016
RTS Announces Television Journalism Awards 2016
The Royal Television Society (RTS) has announced the nominations for the RTS Television Journalism Awards 2016.   The awards, for news and current aff
21/05/2015
RTS Announces Winners Of Scotland Awards 2014
The Royal Television Society (RTS) has announced the winners of the RTS Scotland Awards 2014. Chaired by April Chamberlain, the awards cover all forms
26/05/2017
RTS Announces East Centre's Television Award Winners
The Royal Television Society (RTS) East Centre has announced the winners for the RTS East Centre Awards 2017 with a ceremony hosted by BBC Look East p
03/12/2014
RTS Announces Craft & Design Winners (Pt 1)
The Royal Television Society (RTS) has announced the winners for the RTS Craft & Design Awards 2013/2014. This year saw TV professionals competing in