Broadcast News

Bookmark and Share
23/03/2016

Winners Announced For RTS Programme Awards 2016

News Image
The winners of this year's Royal Television Society (RTS) Programme Awards 2016, in partnership with Audio Network, have been announced at a ceremony at Grosvenor House Hotel, London.

The winners were:

Actor – Female
Suranne Jones – Doctor Foster (Drama Republic for BBC One)

Nominees:
• Claire Foy – Wolf Hall (A Company Pictures and Playground Entertainment Production for BBC Two)
• Claire Rushbrook – Home Fires (A co-production of ITV Studios and Masterpiece for ITV)

Actor – Male
Anthony Hopkins – The Dresser (Playground Entertainment for BBC Two)

Nominees:
• Adam Long – Don't Take My Baby (BBC Documentaries Production for BBC Three)
• Tom Courtenay – Unforgotten (Mainstreet Pictures for ITV)

Arts
Handmade (BBC Scotland Arts Production for BBC Four)

Nominees:
• Grayson Perry's Dream House (Swan Films for Channel 4)
• Hockney (A Blakeway and Fly Film Production for BBC Two)

Breakthrough
Michaela Coel – Chewing Gum (Retort Television for E4)

Nominees:
• Richard Bentley – The Stranger on the Bridge (Postcard Productions for Channel 4)
• Sian Gibson – Peter Kay's Car Share (Goodnight Vienna Productions for BBC iPlayer)

Children's Programme
My Life: I Am Leo (Nine Lives Media for CBBC)

Nominees:
• Lily's Driftwood Bay – Goodbye Seabird (Sixteen South for Nick Junior)
• The Dumping Ground (CBBC Productions)

Comedy Performance
Michaela Coel – Chewing Gum (Retort Television for E4)

Nominees:
• Nick Helm – Uncle (Baby Cow Productions for BBC Three)
• Sharon Horgan and Rob Delaney – Catastrophe (An Avalon Television production with co-producers Birdbath Productions and Merman for Channel 4)

Daytime Programme
Judge Rinder (ITV Studios for ITV)

Nominees:
• Posh Pawnbrokers (Boomerang for Channel 4)
• This Morning (ITV Studios for ITV)

Documentary Series
The Romanians Are Coming (Keo Films for Channel 4)

Nominees:
• Reggie Yates' Extreme Russia (Sundog Pictures for BBC Three)
• The Detectives (Minnow Films for BBC Two)

Drama Serial
The Lost Honour of Christopher Jefferies (Carnival Films for ITV)

Nominees:
• This Is England '90 (Warp Films for Channel 4)
• Wolf Hall (A Company Pictures and Playground Entertainment Production for BBC Two)

Drama Series
No Offence (Abbott Vision for Channel 4)

Nominees:
• Humans (Kudos Film & TV for Channel 4)
• The Last Kingdom (Carnival Films for BBC Two)

Entertainment
• Release the Hounds (Gogglebox Entertainment for ITV2)

Nominees:
• The Graham Norton Show (So Television for BBC One)
• The Last Leg (Open Mike Productions for Channel 4)

Entertainment Performance
Anthony McPartlin and Declan Donnelly – I'm A Celebrity...Get Me Out of Here!/Britain's Got Talent/Ant and Dec's Saturday Night Takeaway (ITV Studios/Thames and Syco/ITV Studios and Mitre Television for ITV)

Nominees:
• Adam Hills – The Last Leg (Open Mike Productions for Channel 4)
• Jack Whitehall – A League Of Their Own (CPL Productions for Sky 1)

History
Holocaust: Night Will Fall (Spring Films/Angel TV for Channel 4)

Nominees:
• Britain's Forgotten Slave Owners (BBC History Production for BBC Two)
• Dagrau o Waed: Rhyfel Corea (Tears of Blood: Korean War) (Awen Media/JTV for S4C)

Live Event
VE Day 70: The Nation Remembers (BBC Events Production for BBC One)

Nominees:
• Alternative General Election with Jeremy Paxman (Zeppotron/ITN for Channel 4)
• BRIT Awards 2015 (BRITs TV for ITV)

Popular, Factual and Features
DIY SOS: Homes For Veterans (BBC Features Production for BBC One)

Nominees:
• First Dates (Twenty Twenty for Channel 4)
• SAS: Who Dares Wins (Minnow Films for Channel 4)

Presenter
Reggie Yates – Reggie Yates' Extreme Russia (Sundog Pictures for BBC Three)

Nominees:
• David Olusoga – Britain's Forgotten Slave Owners (BBC History Production for BBC Two)
• Grayson Perry – Grayson Perry's Dream House (Swan Films for Channel 4)

Science and Natural History
Oak Tree: Nature's Greatest Survivor (Furnace TV for BBC Four)

Nominees:
• Big Blue Live (BBC Natural History Production for BBC One)
• Japan: Earth's Enchanted Islands (BBC Natural History Production for BBC Two)

Scripted Comedy
Catastrophe (An Avalon Television production with co-producers Birdbath Productions and Merman for Channel 4)

Nominees:
• People Just Do Nothing (Roughcut TV for BBC Three)
• Peter Kay's Car Share (Goodnight Vienna Productions for BBC iPlayer)

Single Documentary
• Storyville: India's Daughter (Assassin Films for BBC Four)

Nominees:
• Going Clear: Scientology and the Prison of Belief (Jigsaw Productions for Sky Atlantic)
• My Son The Jihadi (True Vision Productions for Channel 4)

Single Drama
Coalition (Cuba Pictures for Channel 4)

Nominees:
• Black Mirror: White Christmas (Zeppotron for Channel 4)
• Cyberbully (Raw Television for Channel 4)

Soap and Continuing Drama
Emmerdale (ITV Studios for ITV)

Nominees:
• Coronation Street (ITV Studios for ITV)
• EastEnders (BBC Drama Production London for BBC One)

Sports Presenter, Commentator or Pundit
David Coulthard (BBC Sport for BBC One)

Nominees:
• Alan Shearer (BBC Sport for BBC One)
• Gary Neville – Monday Night Football (Sky Sports)

Sports Programme
Monday Night Football (Sky Sports)

Nominees:
• Champions League Goals Show (BT Sport)
• The Ashes (Sky Sports)

Writer – Comedy
Rob Delaney and Sharon Horgan – Catastrophe (An Avalon Television production with co-producers Birdbath Productions and Merman for Channel 4)

Nominees:
• Michaela Coel – Chewing Gum (Retort Television for E4)
• Peter Kay, Sian Gibson, Paul Coleman & Tim Reid – Peter Kay's Car Share (Goodnight Vienna Productions for BBC iPlayer)

Writer – Drama
Peter Morgan – The Lost Honour of Christopher Jefferies (Carnival Films for ITV)

Nominees:
• Russell T. Davies – Cucumber (Red Production Company for Channel 4)
• Shane Meadows and Jack Thorne – This Is England '90 (Warp Films for Channel 4)

Judges' Award
Lenny Henry

* Also at the ceremony, in recognition of his work to change the industry to more appropriately reflect today's diverse society, The Royal Television Society granted the highest honour, The Fellowship of the Society, to Lenny Henry.

Lifetime Achievement Award
Joan Bakewell

www.rts.org.uk/programmeawards

(JP/LM)
Solidmate Ltd Memory Card Hire London

Top Related Stories
Click here for the latest broadcast news stories.

27/04/2017
RTS East Centre Announces Nominations For Awards
The Royal Television Society (RTS) East Centre has announced the nominations for the RTS East Awards 2017. The inaugural awards will take place on 25
21/05/2015
RTS Announces Winners Of Scotland Awards 2014
The Royal Television Society (RTS) has announced the winners of the RTS Scotland Awards 2014. Chaired by April Chamberlain, the awards cover all forms
18/11/2014
Winners Announced For RTS North West Centre Awards
The Royal Television Society (RTS) North West Centre has announced the winners of its annual awards on 15 November at the Hilton, Manchester. The even
03/12/2014
RTS Announces Craft & Design Winners (Pt 1)
The Royal Television Society (RTS) has announced the winners for the RTS Craft & Design Awards 2013/2014. This year saw TV professionals competing in
11/04/2017
RTS Announce Scotland Awards 2017
The Royal Television Society (RTS) has announced the nominations for the RTS Scotland Awards 2017. The awards cover all forms of production in Scotlan
29/09/2017
RTS Announces Nominations For North West Awards 2017
The Royal Television Society (RTS) North West Centre has announced the nominations for its annual awards, at an event sponsored by Audio Network. Cat
26/05/2017
RTS Announces East Centre's Television Award Winners
The Royal Television Society (RTS) East Centre has announced the winners for the RTS East Centre Awards 2017 with a ceremony hosted by BBC Look East p
02/10/2015
RTS North West Announce Awards Shortlist
The Royal Television Society (RTS) North West Centre has announced the shortlist for its annual awards at an event hosted by CBBC presenter Lauren Lay
04/11/2014
Production News - RTS Announces Craft & Design Awards Shortlist
The Royal Television Society (RTS) has announced the shortlist for the RTS Craft & Design Awards 2013/2014. The winners will be announced at a ceremon
13/04/2016
Production News : Nominations Announced For RTS Scotland Awards 2016
The Royal Television Society (RTS) has announced the nominations for this year's RTS Scotland Awards 2016. The awards cover all forms of production in
20/07/2017
Production News : BBC Announces New Live Broadcast Music Show
The BBC has announced a brand new six-part music series to be broadcast live on BBC One this autumn and featuring the biggest UK and international mus
24/05/2002
BBC's business-to-business broadband capability launched
BBC Worldwide, the BBC’s main commercial arm, have launched BBC Preview – the first business-to-business broadband application that allows internation
03/12/2014
RTS Announces Craft & Design Winners (Pt 2)
Production Design – Drama Jennifer Kernke, Utopia – Series 2, Kudos for Channel 4 "This series has successfully translated the world of the graphic no
06/02/2018
Nominations For RTS Television Journalism Awards 2018 Announced
The Royal Television Society (RTS) has announced the nominations for the RTS Television Journalism Awards 2018. The awards ceremony, sponsored by Gues
25/09/2017
Production News : BBC Confirms Natural History Commissions
A total of five new Natural History commissions are to be made for BBC One and BBC Two it has been announced. The five programmes are Big Cats (w/t),